_____________________________________

Eating out is expensive, cooking from scratch is time consuming and a meal plan at the dining hall is a rip off–especially for anyone in school who is looking to save money. If you’re on a budget and on-the-go, then some smart shopping can supply you with a week’s worth of food for $30.

That’s seven days worth of food under $5 a day!

Below is a sample grocery list of time saving foods to purchase that are tasty, inexpensive, and easy to prepare:

Cheapskate.com.au

Cheapskate.com.au

Eggo Waffles (10 waffles for $2.14)
1 Loaf Bread ($1.50)*
Peanut Butter ($2)*
Campbell’s Soup (3 cans for $2.10)
Entemenn’s Donuts (12 for $2.54)
Pretzels (40 oz for $3.50)*
FiberOne Granola Bar (5 bars for $2.50)
El Monterey’s Burrito (8 for $3)
Lasagna ($5)
Nestle TollHouse Chocolate Chip Cookie Dough (24 cookies for $2.69)
Soda (12 cans for $3)

TOTAL: $29.97                                                *These items will last you longer than a week

With the grocery list above, you can alternate lunch and dinner options and even some breakfast items with snack items to create the following menu:

BREAKFAST:
2 Eggo Waffles or 2 Donuts

LUNCH:
2 Burrito’s or 1 Peanut Butter Sandwich & Soup

SNACK:
Pick 2 –FiberOne Granola Bar, Pretzel, Donut’s, Chocolate Chip Cookies

DINNER:
2 Burrito’s or 1 Serving Lasagna or 1 Peanut Butter Sandwich & Soup

DESSERT:
3 Chocolate Chip Cookies or 2 Donut’s

DRINKS:
Water or Soda

Note: Prices may vary based on vendor and location. The prices listed above are for Target.

Share →